5 TIPP A TÉLI PONTYHORGÁSZATHOZ
Egyre többen vagyunk, akik azt gondoljuk, hogy a szezonnak nincs eleje és vége, mert bizony pontyot egész évben lehet fogni, habár ez közel sem egyszerű feladat az évnek ezen szakaszában. Mi kell a téli pontyhorgászathoz és hogyan lehetsz te is sikeres? Következzen 5 tipp a hideg vízi pontyhorgászathoz.
Természetesen a 0. lépés mindíg a megfelelő horgász ruházat. Ha érdekel hogyan kell megfelelően öltözködni télen, akkor olvasd el ezt a cikket is.
Pontyok viselkedése télen
A ponty változó testhőmérsékletű (poikiloterm) élőlény, ami azt jelenti, hogy a testhőmérséklete a környezet hőmérsékletétől függően változik, alig 0,5-1 celsius fokkal haladja meg azt. Télen a testhőmérséklete a víz hőmérsékletével azonos szintre csökken. Az anyagcseréje és az emésztése is drasztikusan redukálódik, ami a táplálkozására erősen kihat. Ebből következik az, hogy a ponty életfolyamatainak sebessége (mozgás, táplálkozás) a környező víz hőmérsékletétől függ.
A közhiedelemmel ellentétben a ponty 12 hónapon keresztül táplálkozik. A gondolatmenet emögött rendkívül egyszerű: Életmódjára az állandóan vándorló, folyamatos táplálékkereső életmód jellemző. Bizonyított tény, hogy vándorlási útvonalakat alakít ki az adott vízterületen. Ha mozgásban van, az annyit jelent, hogy energiát használ, amit vissza kell termelnie, tehát táplálékra van szüksége időjárástól függetlenül. A feladatunk ilyenkor megtalálni azokat a helyeket, ahol nagy valószínűséggel megfordul.
Horgásztó és a megfelelő hely kiválasztása
Az első tippünk, hogy a téli pontyhorgászathoz olyan horgásztavat válassz, ami az otthonodhoz közel található és intenzíven telepített, ugyanis jóval nagyobb eséllyel vágsz bele a horgászatba. Hiába mondják a megmondó emberek azt, hogy “úgy könnyű halat fogni”, ne feledd, télen sehol nem egyszerű és a lényeg, hogy jól érezd magad, nem pedig az, hogy nullázz de legalább elmondhasd, hogy kemény terepen horgásztál miközben odafagytál a parthoz.
Hely kiválasztása:
Sokszor látom azt, hogy amint egy horgász megérkezik a tóhoz a legelső, hogy kipakol, megveszi a jegyet és rohan be az általa jónak vélt helyre, mert már előző este kitalálta, hogy hol fog horgászni. Az én tanácsom az, sose hagyatkozz az előre eltervezett taktikára. A téli pontyhorgászatnál türelmesnek kell lennünk. Vedd meg a jegyed, igyál egy kávét vagy teát és sétálj egyet a tó körül. Ne várj hatalmas ugrásokat és pontytúrásokat, mert valószínűtlen, hogy télen ilyennel találkozol. Azonban érdemes azokat a kiemelkedően fontos részeket feltérképezni amik télen jó haltartó helyek lehetnek.
Sokan tévesen gondolják azt, hogy télen a tónak a legmélyebb pontját kell keresni, mert az a legjobb ilyenkor. Ez nem teljesen igaz, hiszen gondoljunk csak bele:
Ősszel a mélyebb részek lassabban hűlnek át, ilyenkor abszolút favorit, azonban ha már áthűlt onnantól fordul az egész. Ha tartósan kisüt a nap, akkor felmelegíti a felsőbb vízréteget. A pontynak miért lenne jó a hideg mélységben csücsülni, amikor a felsőbb réteg éppen melegszik?
Ahogy mostanában megtapasztalhattad, nincsenek nagy fagyok, így a felsőbb vízréteg kedvezőbb lesz a pontyok számára, ezért érdemes számításba venni a sekélyebb részeit a tónak. Ne a mélység legyen a fő támpontod, keresd az iszapos, hínáros, akadós részeket, hiszen ezek rengeteg természetes táplálékot rejthetenek. Ha megtaláltad az általad jónak vélt helyet, akkor a következő kérdés az lesz, hogy milyen csalival készülj.
Etetés, csalizás
Az iránymutató amit érdemes a téli pontyhorgászat során megfontolnod az a “kevesebb több” elvén működik. Ne próbálj spombozni, kilókat etetni, mivel ahogy fentebb említettük, az emésztésük lelassul, tehát a lényeg nem azon van, hogy megetessük őket, hanem minél kevesebb csalival, minél több ideig arra késztessük őket, hogy táplálékot keressenek (minden évszakban ezt a logikát érdemes követni). A PVA-bag vagy PVA hálós megoldás a legjobb télen, mivel kis mennyiséget koncentráltan tudunk bejuttatni a csali mellé.
PVA = Polyvinyl Alcohol
Vízben oldódó szintetikus műanyag. A legelterjedtebb felhasználása a mosáshoz használt folyékony mosókapszulák. A horgászatban is ugyan ezen logika mentén működik. A bojlit, pelletet, folyadékot beletöltjük a zacskóba, vagy a hálóba, majd ezt a végszerelékünkkel együtt bedobjuk a kiszemelt helyre. Sokan azt mondják, hogy a method feederezésből vették át az ötletet, ami őszintén nem áll távol a valóságtól, mivel az elv ugyanaz. Léteznek már kifejezetten ehhez a módszerhez készített előkék és végszerelékek.
A PVA-s etetés alkotóelemei:
Bojli: tökéletes téli pontyhorgászatokra, hiszen tele van aromákkal és ízfokozókkal, így ha összemorzsoljuk, akkor egy kiváló stick mixet kapunk, ráadásul így az extra folyadékot is fel tudja szívni amit ráöntesz.. Egész golyókban nem érdemes gondolkodni, csak akkor ha tudod, hogy az adott vízterületen eredményes lehet.
Pellet: Legismertebb a halibut pellet, nehezen hiszem, hogy van olyan horgász, aki még nem horgászott ezzel a csalival. Azonban télen inkább azokat a pelleteket ajánlatos használni, aminek kevesebb olajtartalma van, aromabevonattal rendelkezik, valamint gyorsan oldódik hideg vízben is.
Folyadék: mindenképp ügyeljünk arra, hogy PVA barát legyen. Manapság a gyártók 90%-nál alapvető tulajdonság, azonban még mindíg léteznek víz alapú likvidek, tehát figyeljünk arra, hogy olyat használjunk, ami nem oldja a PVA-t és hideg vízben jól oldódó olajokat tartalmazzon (kukoricacsíra, lazac, kendermag, tonhal).
Csonti: Nem minden horgásztónál engedélyezett a használata, azonban télen az egyik legeredményesebb csali. Akadály nélkül használható PVA-s módszerrel, tökéletesen kiegészíti az etetésünket, nem telíti el a pontyot. Csalizó selyem, vagy csontitű használatával horogcsalinak is használhatjuk.
PRO TIPP:
A legideálisabb, ha legalább 2 méretet vegyítesz, összekevered a bojlimorzsával, aminek az eredménye egy tökéletes bag mix. Egyik botoddal nézz ki egy olyan helyet, ahol számításaid szerint elég természetes táplálék lehet, nem túl mély a víz, és egy kisebb PVA-s etetéssel célozd meg. Másik bottal végezz keresőhorgászatot, PVA bag-es vagy PVA hálós módszerrel.
Csali Tippek
A legtöbbször túlgondolt témához érkeztünk. Pop up? Wafter? Süllyedő? Sárga? Rózsaszín? Szivárvány színű? 10mm? 12mm? 14mm? 20mm? Faragott? Áztatott? Bevonatos? Májas? Gyümölcsös? Fűszeres?
Ebben nincs sem 100%-ig bevált, sem tankönyvi módszer. Az, hogy bizonyos körülmények között milyen taktika fog beválni, az mindíg az adott helyzetben fog kiderülni. Konkrét tanács helyett támpontok átgondolása vezethet jobb eredményre. Pár alapgondolatot és bevált gyakorlatot írok le, ami segíthet kiigazodni a csaliválasztásnál. Mivel ez a témakör nagyon tág és sok mindent magába foglal, ezért későbbiekben egy külön blogbejegyzést szentelünk a témakörnek.
Bevált gyakorlat a téli csalizásnál a csali méretének a csökkentése.
Ha pop up szereléket szeretnél használni, akkor a 12mm-14mm es méretet válaszd, süllyedő és wafternél pedig 20mm legyen a maximum, az is inkább megfaragva. A szín és ízvilág kiválasztásánál 2 verzió lehetséges. Vagy az etetéshez passzol vagy teljesen különbözik tőle. Én előszeretettel használom a “Match the hatch” taktikát, vagyis a horogcsalim tökéletesen illeszkedik az etetéshez mind szín, mind ízvilág tekintetében.
Előkék, végszerelékek
Figyelembe véve a fenti PVA-s módszereket, alapvetően 2+1 módszert tudok ajánlani:
PVA bag-es szerelék: Itt egy in-line ólmos szerelékről beszélünk, aminek az alapja egy leader vagy tubing, majd az ólom, a forgó, végezetül pedig az előkénk.
PRO TIPP:
Ha olyan in-line ólmot használsz, aminek nincs hosszú cső része, akkor cseréld ki a PVA-s hosszított csőre, amin már egy forgó is van, így a bag-et biztonságosan le tudod zárni és biztos, hogy nem szakad szét dobás közben, valamint ehhez a típushoz nem kell leader vagy tubing, egyszerűen a fózsinórhoz hozzákötjük vagy hurkoljuk. A bag-et tovább erősítheted PVA Szalag vagy PVA Zsinór segítségével.
PVA hálós szerelék:
Helikopter vagy ólomklipszes végszerelék az alapja, amire a tetszőleges előkénket kapcsoljuk, majd a horogra tűzzük a PVA hálót, és így dobjuk be a kíszemelt helyre.
PRO TIPP:
Ne csináljuk túl nagyra a hálót, mert a légellenállása nagyobb lesz és a zsinór összetekeredésének az esélyét is megnöveljük. Azonban van egy módszer, amivel az ólom fölé tesszük a hálót, így tökéletesen dobás kompatibilis lesz. Ha kíváncsiak vagytok erre a módszerre, iratkozzatok fel a hírlevelünkre!
Előkék tekintetében nem létezik jó vagy rossz megoldás. A legfontosabb szempont amire figyelj az a módszer amivel horgászni fogsz. Ha PVA bag-et választod, akkor egy lágy fonott, vagy lágy bevonatos fonott zsinórból kösd meg a horogelőkét, mert a lágysága kell ahhoz, hogy a zacskóban normálisan el tudd helyezni a csalival együtt. Ha a hálós módszert választod, akkor mindenképpen fluorocarbont ajánlom, mert átlátszó, jól süllyed és nagyon strapabíró. Néhány példát mutatok az előketípusokra, amik személyes tapasztalat alapján beváltak a téli horgászatok során: D-rig, Chod rig, Szimpla bojlis előke, Ronnie Rig.
A harmadik szerelék az, amit itthon nagyon kevesen használnak: A zig
Ha a ponty a középső, vagy a felső vízrétegben tartózkodik, nagyon nehéz rávenni arra, hogy menjen le a csalinkhoz, pláne ha ott sokkal hidegebb a víz. Ilyenkor a Zig nagyon hatásos módszer, hiszen így a vízoszlop bármelyik részén el tudjuk helyezni a csalinkat. Egy szivacs, vagy pop up segítségével meglebegtetjük teljes hosszában az előkénket, ami akár másfél méteres is lehet.
Ha viszont nem akarunk ilyen hosszú előkével bajlódni, a zig úszós szerelék a megfelelő választás. Megértem ha elsőre ez nagyon furán és bizalmatlanul hangzik, hiszen nincsen etetés mellette, hát akkor hogyan fogsz ezzel halat? A zig-es horgászatról külön is fogunk foglalkozni a jövőben, mert úgy tapasztalom, hogy ez a téma itthon sokak számára nincs letisztázva.
Előkészületek
Ugye nem a parton akarod összeállítani az egész felszerelésed? Ugye nem ott kezded el a PVA bag-eket vagy hálókat gyártani? Ugye nem?
Készülj fel előző nap mindenre!
Ezeknek a módszereknek az az egyik legnagyobb előnye, hogy akár 5-10-100 darabot is legyárthatunk előre, így nagyon gyorsan és hatékonyan tudunk horgászni. Köss meg előre 2-3 szereléket, hogy ne a hideg tóparton kelljen nekiállnod, illetve ha kapásod lesz, utána minél gyorsabban vissza tudd dobni a bevált helyre a felszerelésed.
Az öltözködési szabályoknál is elmondtuk, hogy a tervezés a legelső. Itt nem arra gondolok, hogy a taktikát is találd ki, mert azt megbeszéltük, hogy miért nem jó ötlet. Írd össze, hogy milyen szituációkkal találkozhatsz, legyen meg minden, hogy tudj változtatni a taktikán amennyiben szükséges.
Végszó
A téli pontyhorgászat nem könnyű, viszont tudatos horgászattal ebben az időszakban is eredményes lehetsz. Jól gondold át hova mész horgászni, azon belül melyik helyre fogsz leülni, milyen taktikát alkalmazol az adott vízterületre és hogyan használod a csalit.
Bár sokmindenről volt szó a mai bejegyzésben, remélem, hogy hasznos információkkal lettél gazdagabb, amiket már a következő horgászatod során eredményesen tudsz használni. Ahogy láthatod, az egyes témakörök mélyebbre ható magyarázatokat igényelnek, ezért ha bármilyen kérdés felmerült, amire nem tudtunk válaszolni, ne habozz és írj nekünk, szívesen segítünk eligazodni.