A TÉLI HORGÁSZAT ÖLTÖZKÖDÉSI SZABÁLYAI
Horgászni jó, ezt tudod. Azonban, mint minden tevékenységet, amit az ember a természetben végez, megkeseríthet az időjárás, amire semmilyen ráhatásod nincs. Vagy mégis? A következő bejegyzésünkben szeretném veled megismertetni azokat az alapvető öltözködési szabályokat, amik segíthetnek kényelmesebbé, élvezetesebbé, de legfőképpen hatékonyabbá tenni az elemekkel való harcot, hogy az igazi kihívás a horog végén várjon rád!
Öltözködési alapok hideg időben
Legyen bármilyen évszak, az első lépés nem a fehérnemű felhúzásánál kezdődik. Gondold át alaposan: Hova mész horgászni? Milyen körülmények várnak ott rád? Jól megnézted az időjárás jelentést? Mindened megvan ahhoz, hogy komfortosan érezd magad? Ezt igenis gondold túl! Inkább vigyél egy plusz táskát, pakolj be még egy pulóvert… mert horgászélményeket akarsz, nem tödőgyulladást. Előzd meg a bajt!
Öltözködj rétegesen! Unásig hallhattad ezeket a szavakat, de ez a kulcsa a hideg legyőzésének!
Fizikai tevékenységek során a test energiát termel, mindezt hő formájában (minél intenzívebb a tevékenység, annál több hő termelődik), ugyanakkor verejték is keletkezik a szervezetünk túlhevülése ellen (hőszabályzás). A hő és a verejték a test különböző részein különböző intenzitással termelődnek, minden embernél másképp. A réteges öltözködés célja a test természetes mikroklímájának megőrzése, vagyis a komfortérzet biztosítása, hogy ne legyen melegünk, de ne is fázzunk. Ez a megfelelő anyagú ruházatok megfelelő rétegezésével érhető el. Az öltözékek hagymarendszer elvén alapuló rétegezése az egyes technikai anyagok eltérő tulajdonságaiból indul ki, és azok megfelelő párosítására helyezi a hangsúlyt. Minden egyes rétegnek megvan a maga egyedi funkciója és éppen ezért, ha valamelyik réteget kihagyod, vagy más, a célnak nem megfelelő anyaggal helyettesíted, a rétegezés értelmét és hatását veszti. Általában három rétegről van szó:
Első réteg: Felszívó, elvezető réteg, hétköznapi neve: aláöltözet. A legfontosabb réteg, melynek feladata a nedvesség (verejték) elvezetése a bőrfelszínről és a test szárazon tartása. Ez egy rugalmas, nagy részben elasztán anyagú testhez igazodó réteg, mely legfőbb tulajdonsága a nedvességelvezetés és a szellőzés. Felső és alsó része is van.
Második réteg: Hőszigetelő réteg, melynek feladata a testhő megtartása, valamint a nedvesség további rétegbe való továbbítása. Igen, a melegítő alsó és felsőről van szó. Amire érdemes figyelned, hogy milyen arányban tartalmaz pamutot a melegítő. Minél több pamutot tartalmaz, annál jobb hőszigetelést nyújt, illetve hosszabb távon is jobban megőrzi a minőségét az anyag.
Harmadik réteg: Védő réteg, mely a külső erőhatásokkal (eső, szél, armageddon stb.) szemben véd és a nedvességet a külső felületre vezeti. Ezt a réteget membránnal ellátott kabátok és nadrágok ( thermo ruha ) képezik. Fontos tudni, hogy márkától függően változhat, hogy kell-e pulóver a thermo ruha alá vagy sem. A legtöbb thermo ruha 2 részes, ami azt jelenti, hogy van egy alsó – jó esetben kantáros – és egy kabát része. Azonban van olyan thermo ruha, ami 2+1 részes, tehát gyárilag van egy plusz pulóver a kabát alatt. Ilyenkor érdemes a belső pulóvert használni, a melegítő felsőt pedig tartaléknak elvinni. (befér a táskádba!)
Vízhatlanság ismertetése
Hogyan kell értelmezni azt, hogy egy ruha 5000mm vagy 10000mm-es vízállósággal rendelkezik?
A vízálló és vízhatlan ruhák felépítése, csak úgy mint a te öltözködésed télen, rétegekre bontható. Sok esetben 2-3 részeből áll egy ruha, ami biztosítja a csapadék elleni védelmet: A külső réteg egy könnyű anyag, a középső réteg egy vízhatlan anyag/bevonat, a belső réteg pedig olyan összetételű, ami segít az izzadságot felszívni a bőrfelszínről és kivezetni a ruha belső rétegéből a külső rétegekbe, ahonnan elpárolog.
Egy ruha vízálló képességét vízoszlopnyomással mérik.
Tehát ha egy ruha 5000mm-es, az azt jelenti, hogy 5000 milliméternyi vízioszlopnyomásnak képes ellenállni a középső vízhatlan réteg.
Elég nekem az 5000mm? A legtöbb szituációhoz igen. Példaként egy átlagos szeles, esős idő 500-600 milliméternyi vízoszlopnyomást gyakorol a ruházatunkra. A legtöbb márka már majdnem ugyanolyan tulajdonságokkal rendelkezik, ezért ha választás előtt állsz, inkább az anyag, a cipzár, a zsebek, a varrás és a szabás minőségére figyelj.
Kiegészítő ruházatok
Zokni: A kényelmes ruházat, köztük a zokni – legyen bármilyen észrevehetetlen – alapvetően meghatározza közérzeted. Fontos tudni, hogy a thermo zokni feszülősebb az átlag zokninál, és gyapjút tartalmaz. Tehát ha úgy érzed, hogy teljes mértékben rásimul a lábadra, ne vedd le, akkor lesz tökéletes! A gyapjú szálszerkezetéből fakadóan kiváló hőszigetelő tulajdonsággal rendelkezik, nem gyűrődik, kényelmes és környzetbarát.
Sapka/Kucsma: Érdemes bélelt kötött sapkát választanod, de kucsmát is húzhatsz a fülek védelmében. A sapka kiválasztásában ezen túl csak a saját stílusod az irányadó.
Sál/Nyaksál: A jobb thermo ruhák lefedik a nyak részt is, így nem létszükséglet, de ha leveszed a kabátot mert pakolsz, akkor mindenképp kötelező! Én olyan sálat vagy maszkot ajánlok inkább, amit fel tudsz húzni az orrodra is ha egy totális armageddon közepébe csöppensz és üvölt az arcodba az anyatermészet.
Kesztyű: Kesztyűből létezik ujjatlan, kibújtatós, teljesen zárt, bélelt, neoprén, kötött, amit csak el tudsz képzelni. A kötött kesztyű általában nem ajánlott ha fúj a szél, mert könnyedén átfúj rajta.
Bakancs vagy csizma: A bakancs vagy csizma az egyik legfontosabb része a szettnek. Lehetőleg legyen vízálló, kemény talpú, bélelt, kényelmes. Csizma esetén arra is érdemes figyelni, hogy a talprész rendelkezik-e szúrás elleni védelemmel, ha olyan helyre mész ahol sűrű nádas található nyáron, ugyanis télen akár a víz alatt is lapulhat anélkül, hogy észrevennéd. Továbbá bármilyen kövezés vagy vízben található tárgy gondot okozhat.
Fontosnak tartom kiemelni:
Ha lábbelinél nem a megfelelő méretet válaszod, lehet bármilyen jó, nem fog teljes védelmet nyújtani. Nagyon sokszor kihangsúlyozom, hogy számolj rá a saját lábméretedre plusz 1 cipőméretet, márkától függően esetleg kettőt is. Bármily furcsa is, ez azért szükséges, mert a cipő és a zokni közötti részben kialakuló vékony légréteg hőszigetelő hatással bír. Tehát legalább egy számmal nagyobb csizma kell!
Horgász vs. Tüdőgyulladás. Hogyan győzhetsz?
Megvan a megfelelő ruhaszett, megérkeztél a vízpartra, kezdődhet a horgászat.
Biztos, hogy téged is izgatottság fog el amikor meglátod a partot, már szaladnál és dobnád be a felszerelésed. Azonban itt el lehet követni egy nagy hibát. Pakolsz, szerelsz, dobálsz egy párat a deeperrel, vagy markerrel, feltérképezed a helyet, stb… Mi történik ilyenkor? Megizzadsz a thermo ruhában.
Vegyél le egy réteg ruhát, vagy a kabátot vagy a pulcsit…
Ez nyilván józan ítélőképesség kérdése és az akkor éppen adott körülményektől függ. Intenzív mozgásnál a tested hőt termel és a rétegzett, jól összeállított ruhaszetted alatt is megizzadhatsz. Hideg időben ez tuti háziorvos! De mi halat fogni megyünk és nem megbetegedni!
Ha faházban vagy sátorban táborozol, és megy a fűtés, fontos, hogy ne a thermo ruhában ücsörögj a kapásra várva, hanem vedd le a felső réteget és készítsd elő úgy, hogy gyorsan fel lehessen venni ha futni kell kapásnál. Én például azért szeretek csizmát vinni, mert gyorsan bele tudok bújni ha sietnem kell…
Tanulságok, avagy mit is szeretnék mondani mindezzel
Testünk épsége és egészségünk megőrzése mindig az első kell, hogy legyen, akármennyire is szeretjük a horgászatot és fanatikusan kergetjük a halakat. Ők nem fognak megfázni, mi igen. A megfelelő réteges öltözettel és egy pici odafigyeléssel sokkal komfortosabbá teheted a parton töltött idődet.
Amennyiben segítségre van szükséged a ruhaválasztással kapcsolatban akkor kérlek keress bizalommal! Segítségképpen engedd meg, hogy megmutassuk hol találod azokat a ruhákat amikről szó volt. Ez jó kiindulási alap lehet ha döntés előtt állsz. Ha hasznosnak találtad a leírtakat kérjük jelezz vissza, hogy milyen témáról szeretnél hallani, mi az ami foglalkoztat.