Tippek-Trükkök a nyári pontyhorgászathoz
A pontyhorgászat szerelmesei számára semmi sem hasonlítható ahhoz az izgalomhoz, amit egy nagy fogás jelent. A siker azonban nem mindig jön könnyen, és sok horgász küzd azzal, hogy megtanulja és megtalálja a legjobb módszereket a pontyfogáshoz a nyári hónapokban. A melegebb időjárás és a változó vízkörülmények miatt kihívást jelenthet, hogy hogyan lehet kihozni az adott helyből, csaliból, időből a legtöbbet. Ne félj, rengeteg olyan trükk és tipp van, amely segíthet abban, hogy sikeresebb pontyhorgásszá válj ezen a nyáron.
A halak táplálkozási szokásainak megértésétől kezdve a megfelelő csalik és felszerelések kiválasztásáig feltárunk néhányat a tippet, hogy stabil kiinduló pontot kapj a következő horgászataidra. Akár tapasztalt profi vagy, akár csak most kezded, olvass tovább, hogy megtudd, hogyan foghatsz több pontyot idén nyáron, és hogyan emelheted a horgásztudásod a következő szintre.
A pontyok nyári táplálkozási szokásai
A nyári hónapokban a pontyok táplálkozási szokásai változnak, és ez az egyik legfontosabb tényező, amely befolyásolja a sikeres horgászatot. A pontyok a nyári hónapokban keresik a melegebb vizeket, és általában az éjszakai órákban táplálkoznak. Ez a viselkedés nagyon jól megfigyelhető olyan vizeken, ahol a természetes táplálék nagy része az iszapból származik.
Egy kis biológia: A pontyok egyik legkedveltebb iszaplakó tápláléka a szúnyoglárva a nappali órákban nagyon mélyre tud mászni az iszaprétegben. Ezt azért tudja megtenni, mert nappal amikor süt a nap, több oxigén jut a vízbe, így az iszapréteg mélyebb részeiben is kellő mennyiségű oxigén keletkezik, ezért a szúnyoglárva el tud bújni a halak elől. Azonban ez a folyamat megfordul éjszaka, ugyanis az oxigénszint csökkenésével kénytelen feljebb mászni.
A ponty tökéletesen alkalmazkodott ehhez és pontosan tudja, mikor kell vacsoraútra indulnia. A bajszával pontosan érzékelni tudja, hogy hol helyezkednek el a legnagyobb mennyiségben szúnyoglárvák, majd ezen a területen elkezdi feltúrni az iszapot. Mindezt úgy teszi, hogy beszívja a lehető legtöbb iszapot, majd kiszűri belőle a szúnyoglárvákat. A ponty szájpadlásán található egy szerv, ami egy tappancsként működik. A szúnyoglárvák rátapadnak erre a szervre, az iszap viszont kilökődik a hal szájából, így csak s szúnyoglárva marad a szájában. Zseniális teremtmények ugye?
A nyári pontyhorgászatod során figyelembe kell venned azt, hogy milyen vízterületen horgászol és olyan csalit kell választanod ami a pontyok előnyben részesítenek ilyenkor. Iszapos vízre például a Starbaits Signal bojli egy jó választás lehet, ugyanis szúnyoglárvát is tartalmaz., valamint a Bait Bait Ébredő Erő bojli a fűszeres intenzitása miatt. A pontyok általában olyan élelemet keresnek amiből kellő energiát ( fehérje, szénhidrát, aminosavak, zsírsavak ) tudnak kinyerni, hiszen ezen időszakban a legaktívabbak.
A megfelelő csali és hely kiválasztása a nyári pontyhorgászathoz
A csali a tudatosság nélkül nem mindig garantálja a sikert. A pontyok válogatósak lehetnek ezért a csalik színe és illata fontos szerepet játszik a sikeres horgászatban, és a horgászoknak különböző csalikat kell kipróbálniuk, amíg meg nem találják a legjobb lehetőséget. Ahogy említettük iszapos területen intenzív csalit érdemes használni vagy olyat amiben megtalálhatók a természetesen fellelhető táplálékok kivonatai. Továbbá érdemes DIP-et használni, ugyanis a plusz réteg a csali felületén több ideig meggátolja azt, hogy az iszapot beszívódjon.
Ne félj iszapos helyen horgászni, hiszen ahogy olvastad, a pontyoknak teljesen természetes dolog az, hogy az iszaprétegből nyerik ki a táplálékot. Ha a megszokott „kemény” helyek amiket mindenki keres nem ad halat, sokszor érdemes az iszapos részeket keresni. Az iszap minőségére azért érdemes figyelni, mivel a nagyon lágy és mély iszap nem jó hely a szúnyoglárváknak, így a pontyoknak sem. Ha viszonylag „kemény” friss iszapot találsz, mindenképp próbálj rá egy bottal. Az iszap minőségét egyszerűen tudod felmérni: ha az ólmot megszagolod és nincs kellemetlen szaga, akkor nem jársz rossz helyen.
A nyári pontyhorgászat során elkerülendő tipikus hibák
Etetés
A nyári pontyhorgászat során vannak olyan általános hibák, amelyeket a horgászok gyakran elkövetnek, és amelyek negatívan befolyásolhatják a horgászatot. Az egyik leggyakoribb hiba a túlzott etetés. A horgászoknak meg kell találniuk az egyensúlyt a csalik mennyisége és minősége között, valamint egy nagyon fontos tényezőt figyelembe venni: Egy horgásztónál 99% hogy valaki volt előttünk az adott helyen. Mindegyik horgász készül a saját csalijával és előre eltervezi, hogy mit és mennyit fog etetni, de azt nem számolja bele, hogy az előtte lévő horgász ugyanígy gondolkozik, és beszórt ki tudja mennyi csalit.
Így ha az első órákban azzal kezdesz, hogy 2-3 szem bojli lesz az etetésed és megvárod mi történik azzal nem csak spórolni tudsz, hanem ha maradt a helyen csali azt a saját hasznodra tudod fordítani. Vannak kivételek amikor nem működik és nem azt tanácsolom, hogy minden esetben ezt csináld, mert nem tudhatod azt, hogy a beszórt csali minősége milyen és lehet, hogy teljesen elrontotta az adott helyet. De próba szerencse ugye?
Felszerelés
Másik gyakori hiba vagy inkább hibák az az adott helyzethez alkalmazott felszerelés használata. Bojlis és feederes horgászok gyakran szóharcba keverednek azon, hogy az egyikük nagyon durva zsinórt és horgot használ, a másik pedig a végletekig lefinomítja a felszerelését. Kinek van igaza? Egyikőjüknek sem, mivel ez a 2 véglet. Az, hogy milyen technikával horgásszunk azt elsősorban a hely fogja meghatározni.
Persze már mindenki csinált filmet arról, hogy spiccbottal cápára horgászik, vagy harcsázó bottal keszegezik. Ez semmi más csak marketing. Ha tudatosan akarsz horgászni és a lehető legtöbb pontyot kifogni, akkor a felszerelésedet a halak nagyságához és a körülményekhez igazítod. Bojlis tavaknál az átlag zsinórvastagság 0,35mm – a horog méret 4-6-8. Kiindulási pontod mindíg az adott horgásztó weboldalán található információk legyenek. Jobb helyeken a szabályzatban szerepelnek a minimum követelmények.
A technológia használata a nyári pontyhorgászathoz
A technológia használata szerencsére itthon nem annyira megosztó, bár még vannak olyanok, akik csalásnak tartják. Szerintünk érdemes a technológia fejlődését lekövetni és beépíteni a horgászatunkba. Itt is hasonló a nézetünk, mint a felszerelés kiválasztásánál: Azt használd amire szükséged van, hogy növeld a sikerességed. Ha nagyon nem találod a jó helyeket, egy halradar ki tud segíteni. Ha üvölt a szél és 20 métert sem tudsz dobni, az etetőhajó szintén nagy segítség.
Ha van lehetőséged egy halradar vagy etetőhajó beszerzésére bátran használd őket, nem muszáj a legpontosabb távdobónak lenned. Élvezd amit csinálsz! Ha érdekel teljes terjedelmében a különböző horgász technikák, írj nekünk és megírjuk egy külön cikkben.
Összegzés
A nyári pontyhorgászat során a megfelelő csalik, felszerelések tudatos kiválasztása kulcsfontosságú a sikeres horgászat szempontjából. Nem árt ha megérted a pontyok táplálkozási szokásait, megismered a meghorgászandó vízterületet azért, hogy a lehető legjobb csalival és felszereléssel indulj neki a horgászatnak. A fent említett tippek és trükkök segíthetnek abban, hogy a legjobb eredményeket érd el a nyári pontyhorgászataid során. A technológia használata tovább növelheti az esélyeidet és kisegíthetnek bizonyos helyzeteknél.